LinkedIn, son dönemde iş verenler ile çalışanları buluşturan en önemli sosyal medya platformlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Artık freelancer, beyaz yakalı ya da yöneticilerin profil oluşturarak iş yaşamlarının güncel durumunu takip ettiği bir ortam haline gelen LinkedIn, iş hayatındaki en önemli noktalardan birisi. Hal böyle olunca LinkedIn üyelerinin ortak amacı güçlü bir profil oluşturmak oluyor.

İşverenle ilk temasın kurulduğu alan olan LinkedIn, bazen sizi hayallerinizdeki işle bir araya getirirken bazen de hiç beklemediğiniz fırsatların kapısını açabiliyor. Biz de bu yazımızda LinkedIn’de sizi diğer üyelerden ayıracak güçlü bir profil oluşturmanın 5 püf noktasını söyleyeceğiz. Bu sayede iş hayatınızdaki amaçlarına ulaşmak da daha hızlı olabilir ve başarı elde edebilirsiniz.

1- Profil Fotoğrafı ve Kapak Fotoğrafı

Hangi platformda olursa olsun insanların ilk baktığı genellikle profil fotoğrafınız oluyor. Ancak LinkedIn üzerinde buna biraz daha fazla özen göstermeniz gerek. Sahip olduğunuz eğlenceli ve güzel fotoğrafları Instagram için saklayarak, LinkedIn için daha profesyonel görünüme sahip olduğunuz ve iş ciddiyetinizi ifade eden fotoğrafları tercih etmeniz size fayda sağlayabilir. Bununla birlikte kapak fotoğrafınıza da önem vermelisiniz. Sizi yansıtan, şirket amaçlarınızı gösteren bir kapak fotoğrafı işinize yarayabilir.

Tavsiye:

Kapak fotoğrafı konusunda çoğu zaman insanlar özgün tasarımlardan uzak kalarak klasik şeyler kullanır. Ancak popüler tasarım sitesi Canva, sunduğu LinkedIn bannerları ile LinkedIn kullanıcılarının yardımına koşuyor. Kısacası, Canva’nın LinkedIn Banner Yapma aracı ile şık bir kapak tasarımını dakikalar içinde yapabilirsiniz.

2- Özet Kısmını Güçlü Tuttun

Özet kısmı, sizin hakkındaki tüm detayları karşı tarafa aktaran muazzam bir alan. Kendinizi en iyi şekilde ifade ederek, isteklerinizi ve beklentilerinizi yazabildiğiniz bu alan, kariyer uzmanlarının da en fazla dikkat ettiği noktalardan birisini oluşturuyor.

3- İş Tecrübelerinizin Tamamını Ekleyin

Hayatımız boyunca birçok işte çalışıyoruz bunların bazılar istemediğimiz ama maddi nedenlerle zorunda kaldığımız işler oluyor. Haliyle bu iş tecrübelerini yazarak CV doldurmak da istemiyoruz. Ancak çalıştığınız en kötü işi dahi yazmak sizi avantajlı bir konuma taşıyabilir. Çünkü farklı noktalarda farklı pozisyonlarda görev aldığınız görmek işverenlerin hoşuna gidebilecek bir detay.

4- Grupları Aktif Olarak Kullanın

Gruplara katılım oranı genellikle LinkedIn kullanıcıları arasında oldukça düşük bir boyutta kalıyor. Ancak sektörünüz ile ilgili güncel bilgileri takip edip, istediğiniz kişiler ile bağlantı kurarak network oluşturma şansına sahip olduğunuz yerde yine gruplar oluyor. Bu nedenle LinkedIn size verdiği 50 gruba katılma kotasını sonuna kadar kullanmanızı tavsiye ederiz.

5- Güncellik ve Aktif Olma

LinkedIn’deki bir diğer önemli nokta ise güncellik ve platformu aktif kullanma olarak karşımıza çıkıyor. Bilgilerinizi güncel tutmak sizi diğer insanlara gösteren önemli bir detay. Mevcut iş durumu, yaptıklarınız, projeleriniz ve varsa kişisel sitenizi sürekli güncel tutmanız hayli önemli. Ancak iş güncellik ile de sınırlı kalmıyor. Her ne kadar güncel bir profile sahip olsanız bile aktif bir kullanıcı değilseniz yine sizi diğer insanların görmesi zorlaşıyor. Bu yüzden belirli aralıklarla ya da gün içinde abartıya kaçmadan postlar paylaşarak, aktif bir LinkedIn kullanıcısı olduğunuzu gösterebilirsiniz.