Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ,AKK’nin 2018 sonuna kadar tamamen sona ereceğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 7 Şubat Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı’na katıldı.

Arslan, İnternet’in son yüzyılın en önemli olaylarından biri haline geldiğini ve hayatın asal unsurlarından biri haline geldiğini söyledi. Ayrıca yeni bir kültürel mekan, gerçeklik, özgürlük ve ekonomik bir pazarın ortaya çıkmasının küresel değerlerin ve alışkanlıkların hızla değişmesine katkıda bulunduğunu belirtti. .

Arslan, internet içeriğinin bu nedenle büyük önem taşıdığını söyledi. “Bir ebeveyn normalde çocuğunun ev dışında nerede ve kiminle olduğunu bilmeleri gerekiyorsa ve sokakta ve geniş sokaklarda hasta olabilecekleri düşünülürse, aynı şey internet üzerinden kontrolsüz gerçekleşebilir Aileler şimdi bu ayrılmanın oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini biliyorlar. ”

Arslan, geniş bant internet kullanıcılarının sayısının 14 yıl önce 22 bin ve şu an 60 milyon olduğunu söylüyor Arslan, “Geleceğimiz olan gençlerimizin tüm yaşam tarzını etkileyen internet denen sanal mekânın başıboş bırakılmaması gerektiği bir gerçek. 3,5 milyar insanın internet kullanıcısı olduğunu, yaklaşık 2,5 milyar insanın aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu, 4 milyara yakın insanın mobil telefon sahibi olduğunu, mobil cihazlar üzerinden sosyal medyayı kullananların sayısının ise 2 milyarı geçtiğini düşündüğümüzde, sadece tedbir almanın yeterli olmadığını, bilinçlenmenin de büyük önem taşıdığını vurgulamak gerekir” dedi

 

Arslan, geçişin Mayıs 2018’den kademeli olacağını ve AKK’nin 2018 yılının sonuna kadar kaldırılacağını belirtti.

 

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak da geçer. İnternet kullanıcısının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik sorunlar, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek. Planlanmış  geçerli bir uygulamadır.