Bilgisayar’da hatayı, “bug” olarak adlandırırız. Bug, programlarda ve işletim sistemlerinde oluşan hatalar, işletim sisteminin alışılmadık halde çalışmasına sebep olan sorunlardır.Karşılaştığımız bu “hataları” ayıklama işlemine ise “debugging” deniyor.İngilizce’de ise “bug” böcek, “debugging” ise böcekten arınmak anlamına gelmektedir.Peki ya nereden girdi bu “bug(böcek)” kavramı bilgisayarlara?

İlk “bug” 1947 yılında Amerika’da bulunan, oda büyüklüğünde, görevi ise matematiksel işlemler yapmak olan Mark II adlı askeri bir bilgisayarda meydana geldi. Bu bilgisayarın programlandığı şekilde çalışmadığı görüldü. Uzun araştırmalar sonucu hatanın yazılımda olmadığı ortaya çıktı. Sorun F panelindeki 70 numaralı rölenin arasına bir güvenin(böcek) sıkışmasıyla oluşmuştu.Bu sorun “bug” olarak adlandırılırken, bu sorunu çözme işlemini ise “debugging” diye adlandırdılar.

Bu olay(yazılım dünyasının ilk hatası) kayıt defterlerine aşağıda görüldüğü gibi böcekle beraber kaydedildi.Kağıda “First actual case of bug being found.” yani Hatanın(Böceğin) ilk vakası bulundu, yazıldı.O gün bugündür bilgisayar dünyasında “bug” hata, “debugging” ise bu hatayı ayıklama işlemine denilmektedir.