Dijital dünyanın henüz kapıları aralanmadan önce sanayi devrimiyle birlikte müthiş bir üretim dünyasının kapısı ardına kadar açıldı. Bu dönemden sonra medeniyetlerin ve devletlerin ilerlemişlik düzeyi tamamıyla üretim kapasitesi ve üretim niteliğiyle ölçülür hale geldi. Geçmişte basit sanayi ham maddeleri ve sanayi malları gelişmişlik düzeyini belirlerken günümüzde devletlerin yaptığı yazılımlar, dijital varlıklar, web ve mobil tabanlı girişimler, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojileri gelişmişlik düzeyini belirlemeye başladı. Bununla birlikte insanların teknolojiye olan talebi artış gösterince beraberinde bilgisayar ve akıllı telefon kullanımı da giderek arttı. Bunun doğal bir sonucu olarak insanların dijital varlıklara olan yönelimi de artmış oldu. Özellikle geleneksel girişimlerin rekabet edilebilirlik açısından standart lokasyonların dışına çıkma durumu doğdu.

DEĞİŞEN İHTİYAÇLAR

  • Bundan 20 yıl önce yazılı belgelerimizi çeşitli evraklarla dolu dosyalara ve bu dosyaları da saklamak için dolaplara ihtiyacımız vardı. Ancak günümüzde sadece bir USB bellek ile binlerce dosyanın depolanabileceği bilgiyi tek bir USB bellekte saklayabiliyoruz.
  • Eskiden çocuklarımız sokaklarda saatlerce top oynayarak ya da evcilik oynayarak arkadaşlarıyla birlikte sosyalleşerek zaman geçiriyorlardı. Günümüzde ise ellerine tutuşturulan bir telefon ya da tabletle zaman geçirip dış dünyadan kendilerini soyutluyorlar. Dijital tarafın birçok açıdan olumlu yanları bulunsa da bu vb olumsuz tarafları da beraberinde getirdi.
  • Dijital dünyanın gelişimi finansal işlemlerimize de katkıda bulundu. Geçmişte para çekmek veya para göndermek için banka kuyruklarında saatlerce bekliyorduk. Gelişen teknolojiyle birlikte buna ayak uyduran bankalar geliştirdikleri mobil uygulamalarla borç ödeme, para gönderme ve hatta kredi başvurusu yapma gibi işlemleri internet üzerinden gerçekleştirmemizi sağlıyor. Hatta bazı bankalar kripto para piyasası ile anlaşmış durumda ve belirli kripto paralarla para transferleri gerçekleştirmeye başladı.

İHTİYAÇLARIMIZLA BERABER İŞ KOLLARI DA DEĞİŞİYOR

Sosyal hayatımızda fiziksel uğraşlarımız dijital uğraşlarımızın gerisinde kalmış durumda. Haliyle bu durum eski mesleklerin yok olmasına ve yeni mesleklerin doğmasına sebep oluyor. Örneğin; Dijital hayatın gelişmesiyle beraber bankacılık sektöründe çalışan kişi sayısının giderek azaldığını tanık olurken bankaların araştırma ve geliştirme, yazılım ve siber güvenlik departmanlarında daha çok çalışan istihdam etmeye başladığını görmekteyiz.

GİRİŞİMCİLİĞE DİJİTALDE BAŞLAYIN

Gelişen ve değişen dünyamızda para kazanabilmek veya işinizi büyütebilmek için sadece fiziksel işlerde çalışmak zorunda değilsiniz. Bilgisayar başındayken bile bir şeyler üreterek para kazanabilir veya farklı dijital girişimlerde bulunabilirsiniz. Örneğin bir web sitesi, bir mobil uygulama geliştirilebilir veya önceden sahip olduğunuz bir alan adını belirli kar oranlarında satarak para kazanabilirsiniz. Pafito.com işte tam olarak bu ihtiyacınıza çözüm sunan bir platform.  Pafito ile  düşük komisyon oranları ile alan adı, websitesi, mobil uygulama veya sosyal hesapları dünyanın farklı noktalarından satın alıp aynı şekilde satabiliyorsunuz.