Google İnternet’i dünyanın her yerine yaymak için uzun süre havada durabilen balonlarla ücretsiz internet projesi için iyi haber geldi.

Bildiğiniz gibi, Google ve Facebook gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden bazıları, internetin bir insan hakkı olduğunu söyleyerek internete erişemeyen kişilere ücretsiz internet hizmeti vermeyi hedefliyorlar.

Bu amaçla, Facebook uzun süre havada olabilecek bir drone üzerinde çalışırken, Google da benzer bir yöntemle balon kullanıyor. Google’ın bir çözümle test ettiği bu balonlardan müjde geldi.

Önceki Google testlerinde bu balonlar havada 3 ay havada kalabildiler, ancak hava akışını doğru bir şekilde tahmin edemediği için, olumsuz hava koşullarında balonların akıllıca hareket edemediği düşünülüyordu. Bununla birlikte, Google bu problemi makine öğrenme algoritmaları ile çözdüğünü açıkladı.

Google’ın halen geliştirme aşamasında olan bu balon projesi yakında, Google X laboratuvarında en çok kullanılan isimlerden biri olan Astro Teller’in, birkaç ay sonra gerçek kullanıcıların deneyebileceğini internet servisini kullanıma açılacağını söyledi.