TÜBİTAK’ın desteği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık merkezinin temeli atılacak.

Temelinin atılmasıyla birlikte ilk ziyaretçilerine 18 ay sonra kapıların açılması beklenen Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık merkezinin sadece inşaat aşamasının kaldığı biliniyor. Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, uzay çalışmalarının dünyada gelişmiş ülkeler tarafından rekabetle sürdürülmekte olduğunu söyledi. Bu alanın dünya ekonomisinde önemli bir yeri tuttuğunu ifade eden Bakan,

“Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık merkezini Bursa’da inşa edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Yakın bir zaman içerisinde temeli de atılacak. Uzay çalışmaları bildiğiniz gibi dünyada gelişmiş ülkeler tarafından büyük bir rekabetle sürdürülmektedir. Başta bilimsel proje olarak bakılan uzay ve havacılık, artık önemli bir gündem maddesi oldu. Yer altı madenlerinden hava durumuna kadar hemen her şey uzaydan yapılıyor. İnanıyorum ki geleceğin astronotları, pilotları burada eğitim alan gençlerimizden çıkacak. Onlar Türkiye’yi ileriye taşıyacaklar” dedi.

Türkiye açısından  çok kapsamlı ve yenilikçi bir proje olan bu projenin Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz.