Tesla CEO’su Elon Musk, okula gitme şansı bulunmayan çocuklar için başlatılan projeye destek verdi. Yarışma şeklinde ilerleyecek proje için 15 milyon dolar bağışladı.

Günümüzün en büyük girişimcilerinden birisi olan Elon Musk, Tanzanya’daki çocukların okuma yazmasını sağlamak için 15 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

XPRIZE Vakfı’nın başlattığı küresel öğrenme projesi, okuma yazma bilmeyen çocukların kendi başlarına okuma yazma öğrenmesini ve matematik işlemlerini yapabilmesini sağlayacak. Yarışma üzerinden gidecek sistem, çocukların okuma yazma oranlarını geliştirecek. Dünya üzerinde ise yaklaşık 260 milyon çocuk ilk ve orta öğretime gidemiyor.
Proje, Tanzanya’da yer alan 150 farklı köyde başladı. Çocuklara Google tarafından sağlanan 8000 adet Pixel C tableti ile bu tabletlerin içerisinde XPRIZE tarafından geliştirilmiş (7-10 yaş arası) çocukların resmi eğitim almadan öğrenmesini sağlayacak yazılım bulunuyor. Bu çocuklar arasında kendi başlarına okuma ve yazmayı öğrenebilen en başarılı isimleri ayıran XPRIZE, 11 yarı finalist belirlemeyi başardı.

Eylül ayında her biri 1 milyon dolar ödül alan 5 finalist seçilecek. XPRIZE’ın Küresel Öğrenme kıdemli müdürü Matt Keller, IFLSci’ye yaptığı açıklamada, “Amaç çocukları mümkün olan en üst seviyeye taşımak, ancak bunu yaparken okumayı öğrenmenin başlangıcına taşıyarak yapmak” dedi.

Keller’ın açıklamasına göre, bu 5 finalist arasından en belirgin iyileşme oranına sahip çocuğa 10 milyon dolara para verilecek