Geçtiğimiz aylarda dünyayı sarsan ve İngiliz sağlık sistemini çökerten siber saldırılar Rus petrol devi Rosneft’a yapılan saldırıyla tekrar ortaya çıktı. Son dönemlerde çok sık görülen bu saldırılar çok can sıkmaya başladı. Hadi gelin biraz bu virüsleri ve korunma yollarını tanıyalım;

Bu tür saldırıların temel amacı insanların dosyalarını kitleyip fidye istemek. Fidye virüsleri genel olarak ransomware yazılımı olarak anılır. Bu virüsler kullanıcıların dosyalarına musallat olup onları şifreliyor.

Petya Virüsü Nedir?

Son olarak fidye virüslerine Petya adlı bir virüs katıldı. GoldenEye olarak ta bilinen bu virüs diğer fidye virüslerinin aksine bireysel dosyaları şifrelemek yerine tüm sabit sürücüyü şifrelemektedir. Ardından bilgisayarı yeniden başlatır ve işlem tamamlandığında sizden 300 dolarlık bir fidye ister aksi takdirde dosyalara bir daha ulaşamayacağınızı söyler.

Petya Virüsü Nasıl Yayılır?

Virüs CV, iş teklifi veya ilgi çekici e-postaların içine gömülmüş bir şekilde geliyor ve tıklandığı anda çalışmaya başlıyor. Bu virüsten korunmanın yolları:

  • Güvenmedğiniz yerlerden gelen e-postaları açmayın.
  • Antivirüs yazılımlarını güncel tutun.
  • Belirli aralıklarla dosyalarınızın yedeğini alın.